Poles Helping Jews
Polacy
ratujący
Żydów
FUNDACJA SPRAWIEDLIWI DLA ŚWIATA · RIGHTEOUS FOR THE WORLD

Przyjaźń w trudnych warunkach

bergel-opala-adolfpelagia-zdj%d0%b9cieAdolf i Pelagia zamieszkali w 1938 roku w Krakowie w kamienicy, należącej do Zbigniewa Odzynolskiego. Zbigniew prowadził biuro budowlane. Jego żona Helena była Żydówką, córką znanego profesora Sternbacha. Razem ze Zbigniewem mieli dwie córki: Julittę i Marię.

Kiedy rozpoczęła się okupacja, Helena z córkami musiały uciekać, gdyż były poszukiwane przez gestapo. Pelagia wielokrotnie towarzyszyła Zbigniewowi podczas przesłuchań w siedzibie gestapo. Mężczyzna bardzo ubolewał, że nie mógł samodzielnie pomóc swojej żonie i dzieciom w ukryciu, ale byłoby to zbyt oczywiste dla Niemców, a rewizje zdarzałyby się zapewne niezwykle często.

Julitta i Maria były ochrzczone, ale z racji pochodzenia matki również były prześladowane. Julitta przez jakiś czas ukrywała się z matką na wsi, a później w mieszkaniu Adolfa i Pelagii. Irena i Julitta bardzo się polubiły. Często wychylały się przez okno, żeby zobaczyć, co się dzieje w mieście. Były za to ganione, gdyż zwiększały tym samym ryzyko ujawnienia się. Ryzyko było tym większe, że dziewczynka posiadała wyraźne semickie rysy. Irena nie była świadoma zagrożenia, jakie czyhało na jej koleżankę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *